Mitől fáj a fogam?
A fogfájás valóban az egyik legkellemetlenebb és legintenzívebb fájdalom, amit az ember tapasztalhat. Annak ellenére, hogy valaki rendkívül odafigyel a szájhigiéniára és rendszeresen jár fogorvosi ellenőrzésre, néha olyan problémák is felmerülhetnek, amelyek elkerülhetetlenek vagy nehezen előzhetők meg és fogfájást váltanak ki.
Az alábbiakban néhány olyan okot és helyzetet részletezünk, amelyek fogfájást okozhatnak még azoknál is, akik figyelnek a szájhigiéniára, illetve számba veszünk pár okot, amelyet kis odafigyeléssel meg lehet előzni.
Rajtunk kívül álló okok a fogfájás hátterében:
- Genetikai hajlam: Egyes emberek fogainak és ínyének állapota részben genetikai tényezőkön múlik. Ha a családjában gyakoriak a fogászati problémák, akkor nagyobb eséllyel alakulnak ki Önnél is hasonló gondok és ezek bizony fogfájáshoz vezethetnek.
- Bölcsességfogak: a bölcsességfogak okozta problémák gyakran nem előzhetők meg, mivel ezek a fogak sokszor nem tudnak rendesen kinőni vagy helytelen pozícióban törnek elő, így az ezekkel járó fogfájás elkerülése csak fogorvosi-szájsebészeti beavatkozással lehetséges
- Fogcsikorgatás (bruxizmus): Sok ember éjszaka öntudatlanul csikorgatja a fogait, ami idővel súlyos fogkopáshoz és ezáltal fogfájáshoz vezethet.
- Fogérzékenység: Ez a probléma kialakulhat anélkül, hogy hibáztatni lehetne a szájhigiéniai szokásokat. Az érzékeny fogakra hatással lehet a hideg, meleg, savas vagy édes ételek fogyasztása és ezek bizony kellemetlen fogfájás okozói lehetnek.
- Trauma: Balesetek, esések vagy sportbalesetek során a fogak sérülhetnek, repedhetnek vagy eltörhetnek, ami fogfájáshoz vezethet.
- Korábbi fogászati kezelések: Tömött vagy gyökérkezelt fogak esetében előfordulhat, hogy idővel újabb problémák jelentkeznek, mint például a tömés alatti szuvasodás vagy a gyökérkezelés utáni gyulladás.
A fogfájásnak számos egyéb oka is lehet, és a hatékony kezelés érdekében fontos megérteni ezek eredetét.
Néhány gyakori, de elkerülhető ok a fogfájás hátterében, amit kis odafigyeléssel megelőzhetünk vagy a helyén kezelhetünk:
- Fogszuvasodás: A fogfájás leggyakoribb oka a fogszuvasodás, amelyet a nem megfelelő szájhigiénia okoz. Kezdetben a szuvasodást nem kíséri fogfájás, de ahogy a folyamat előrehalad, és a fog belső rétegeit (dentin, pulpa) is érinti, intenzív fogfájás léphet fel.
- Foggyökérgyulladás (pulpa-gyulladás): Amikor egy elhanyagolt szuvasodás eléri a fog belső rétegeit, gyulladás alakulhat ki a fogbélben (pulpa). Ez típusú fogfájás nagyon fájdalmas lehet, mivel a fogbél idegeket és vérereket tartalmaz.
- Ínybetegségek: Az ínygyulladás (gingivitis) és az előrehaladottabb stádiuma, a fogágybetegség (parodontitis), szintén a fogfájás egyik kiváltó oka. Az íny visszahúzódhat, és a fogak gyökerei szabaddá válhatnak, ami fogfájáshoz vezethet.
- Fogtörés vagy repedés: Balesetek vagy harapás közbeni túlzott erő hatására a fogak eltörhetnek vagy megrepedhetnek, ami szintén a fogfájás egyik kiváltó oka lehet.
- Fogérzékenység: A hideg, meleg, édes vagy savanyú ételek és italok fogyasztása fogérzékenységet okozhat, különösen akkor, ha a fogzománc kopott, vagy az íny visszahúzódott, és a fogak gyökerei szabaddá váltak. Ez a fogfájás -bár kellemetlen-, de szerencsére általában nem tartós.
- Fogszabályozó kezelések: A fogszabályozó viselése vagy annak állítása átmeneti fájdalommal járhat, mivel a fogak elmozdulnak a helyükre. Ez a fogfájás a kezelés velejárója, de általában nem tart sokáig.
- Sinusitis (orrmelléküreg-gyulladás): Az orrmelléküregek gyulladása is lehet a fogfájás kiváltó oka, mivel a felső fogak gyökerei közel helyezkednek el az orrmelléküregekhez.
- Bölcsességfog gyulladás: A bölcsességfog gyulladása, gyakran előforduló probléma, különösen fiatal felnőtteknél. A bölcsességfogak, amelyek általában 17 és 25 éves kor között nőnek ki, sokszor nem rendelkeznek elegendő hellyel a szájüregben, ami részleges előtörést eredményezhet. Ennek következményeként a fog körül lévő íny begyulladhat és fájdalmassá válhat.
- Egyéb gyulladásos elváltozások
A fogfájás pontos okának meghatározása érdekében mindig fogorvoshoz kell fordulni, aki megfelelő vizsgálatokkal és kezeléssel segíthet a probléma megoldásában. A megelőzése érdekében fontos a rendszeres szájhigiénia fenntartása, a megfelelő fog- és szájápolási szokások kialakítása és a rendszeres fogászati ellenőrzés.
Keresd a DENTEO fogászatot még ma, ugyanis fogfájással érkező akut betegeinket mindig kiemelt gyorsasággal látjuk el rendelőnkben!