Amikor egy fog olyan mértékben szuvasodik, hogy a gyulladás képes egyre mélyebbre hatolni, akkor elérheti az idegcsatornát is. Ugyanez történhet azonban egy baleset következtében is, amikor letörik a fog, illetve abban az esetben is, ha egy tömött fogban meglazul a tömés. Az idegcsatornán keresztül aztán könnyedén jutnak el a baktériumok a gyökércsúcs körüli csontrészhez és szövetekhez. Itt nagyon sok esetben generálnak olyan fokú gyulladást, mely tályog kialakulásához vezet.
Ennek tünetei közé sorolható a kínzó fájdalom, hiszen a tályog feszíti a szöveteket, emellett pedig felduzzadhat a páciens arca is. Szintén jelentkezhet fogérzékenység, hőemelkedés vagy láz, illetve rossz közérzet,valamint a nyirokcsomók is megduzzadhatnak. Amennyiben kezeletlenül hagyjuk, akkor még nagyobb veszélyeket rejt a probléma, hiszen a gyulladás tovább terjedhet az arc kötőszövetes résein keresztül.
Lehetséges, hogy az ínyen kialakult duzzanatból egyszer csak utat tör magának a genny, és kifakad a tályog. A foggyökér körüli tályog esetén ugyancsak képes áthatolni a genny a vékony csonton, és a szájüregbe ürül a lágy részeken át. Ilyen esetekben a fájdalom enyhül és a duzzanat is leapad, viszont sajnos ez csupán egy átmeneti állapot. Amíg ugyanis nem kap a tályog szakszerű kezelést, addig a tünetek mindig vissza fognak térni.
Amennyiben a fent leírt tünetek közül akár csak egy is jelentkezik, azonnal segítséghez kell fordulni, hiszen a gennyes fog kezelése nem várathat magára. Ha akut fázisban van a tályog, és nem elegendő a szóban forgó fogat kezelni akár gyökérkezeléssel, akár gyökércsúcs rezekcióval, akkor kerül sor a tályog szájsebészeti megnyitására, eltávolítására.
A fogtályog megnyitását helyi érzéstelenítés előzi meg, hogy minél kevesebb fájdalommal és kellemetlenséggel járjon a kezelés. Ezt követően egy apró bevágással nyitjuk meg a gennyzacskót, vagy tályogot, melyből a genny így ki tud ürülni. A sebbe ezután egy fertőtlenítő csík kerül, hogy megakadályozza a seb záródását. Erre azért van szükség, mert így a váladék folyamatosan ürülni tud. Amennyiben szükséges, a kezelőorvos dönthet egy esetleges antibiotikum kúra, illetve gyulladáscsökkentők felírása mellett is.
A fogtályog egy igencsak kellemetlen és nagy fájdalmakkal járó jelenség, ám tehetünk az ellen, hogy kialakuljon. A megelőzés egyik fontos része a megfelelő szájhigiénia fenntartása, ami nem csupán a mindennapi és helyes fogmosáson alapszik. A fogközök tisztítására is nagy hangsúlyt kell fektetni például. A másik kulcsfontosságú megelőzési szegmens a rendszeres fogászati ellenőrzés, melyen mindennemű probléma hamar kiderül, így időben tudunk lépni a fogak egészségének megőrzéséért. Amennyiben pedig nem tudtuk megelőzni a bajt, és tályog alakult ki, az első jeleknél érdemes felkeresni kezelőorvosunkat, hogy minél kisebb kellemetlenségek árán lehessen orvosolni a bajt.
Annak ellenére, hogy a bölcsességfog eltávolításának menete mára teljesen átalakult, hiszen a korábbi vésésnek és fájdalmas kellemetlenségeknek már nyoma sincs, még mindig sok kérdőjel övezi az eljárást.
Főként a műtéti beavatkozást követően, kell idő a felépüléshez is. Ezt az időszakot könnyíthetjük meg azzal, ha odafigyelünk néhány részletre és betartjuk a fogorvosunk tanácsait.